Pęknięty korpus - co zrobić ?

Wszystko, co dotyczy korpusu bębnów...

Moderator: Moderatorzy

tool

Pęknięty korpus - co zrobić ?

Postautor: tool » czw sie 24, 2006 6:14 pm

Hej, mam do Was prośbę o pomoc. Poniżej zamieszczam zdjęcia fragmentu djembe:

http://www.toya.net.pl/~tool/djembe.jpg

Zaznaczyłem na nim schematycznie czarną kreską (nie mam teraz przy sobie dobrego aparatu, którym mógłbym zrobić zdjęcie) pęknięcie w moim djembe. Ma ono ok 12 cm długości, ok 0.5mm szerokości. Niestety jest na wylot - sprawdziłem wkładając żarówkę do środka bębna jest prześwit.

Macie pomysły co z tym zrobić ? Bęben jest nowy, mogę go wymienić - powinienem to zrobić ? Czy też można to czymś "zalepić" ?
Awatar użytkownika
gocanna
****-----
Kontaktowanie:

Postautor: gocanna » czw sie 24, 2006 7:07 pm

woskiem pszczelim?
Kiedy długo patrzysz w otchłań - otchłań zaczyna patrzeć w ciebie
klee
*****----

Postautor: klee » czw sie 24, 2006 7:14 pm

Można zalepić - sam używałem żywicy z utwardzaczem. Można też próbować połączenia wikolu z pyłem drzewnym.

Ale w sumie nie chciałbym wydawać pieniędzy na bęben, który miałby takie pęknięcia - wymieniaj, jeśli możesz :)
Awatar użytkownika
fejs
***------
Kontaktowanie:

Postautor: fejs » czw sie 24, 2006 10:44 pm

Może kitem do drewna...
Awatar użytkownika
irmach
*****----
Kontaktowanie:

Postautor: irmach » pt sie 25, 2006 9:51 am

pęknięcia z biegiem czasu będą się powiększać, jeśli to zalepisz to znacznei spowolnisz ten proces, ale raczej nie zatrzymasz, jeśli masz możliwość wymienienia go no taki sam to zrób to jeśli przywiązałeś się do niego to go sklej wydaje mi się że pomysł klee`a jet świetny, żywica z utwardzaczem chyba najlepiej się nada, choć to p ękniecie nie wygląda ładnie i jest w najgorszym miejscu, ja bym wymienił...
Awatar użytkownika
grapefruit2
******---
Kontaktowanie:

Postautor: grapefruit2 » pt sie 25, 2006 10:25 am

przeciez skoro pekniecie jest od nowości a beben jest dobrze wysuszony to pekniecie niepowinno sie powiekszac

zywica z utwardzaczem czy tez szpachla 2 składnikowa powinna sie nadac bo wzmocni scianke... wikol chyba sie by tutaj nienadał...
dla nas las,dla nas wiatr,dla nas rzeka,dla nas słońce...
Awatar użytkownika
fejs
***------
Kontaktowanie:

Postautor: fejs » pt sie 25, 2006 3:47 pm

szpara mogłaby się powiększać, gdyby to było mokre drewno. W suchym już nie powinna
Awatar użytkownika
rasta:)
***------
Kontaktowanie:

Postautor: rasta:) » ndz sie 27, 2006 10:10 pm

ale wydaje mi się że jeżeli masz możliwośc wymiany to go wymień tak dla spokoje bo jeżlei pęknięcie z jakiejśc przyczyny może się powiększyć to po co ryzykować a skoro jest nowy to chyab nieprzywiązałeś się do niego zbytnio
ciekawa jestem, jaki stan umysłu i uczuć mógł posiadać ten człowiek, który skaził swoje usta krwią i pozwolił, aby wargi jego dotkneły zamordowanej istoty; kim był ten który, rozłożył na swoim stale okaleczone, martwe ciało
tool

Postautor: tool » pn sie 28, 2006 11:11 am

Dzięki wszystkim za rady. Zdecydowałem się wymienić djembe :-)
portaledge
---------

Re: Pęknięty korpus - co zrobić ?

Postautor: portaledge » pt mar 13, 2009 12:20 pm

hej, mam nowe djembe i postanowiłam się dokształcić w jego temacie, i choć ładnie gra (cóż, ja się nie znam, ale dźwięk jest czysty) to niepokoją mnie pęknięcia w kielichu korpusu.
jest ich pare, może z pięć, w dolnej części kielicha korpusu (w tym zaokrągleniu gdzie kielich zbliża się do przewężenia), mają średnio długość 10cm, szerokość od pół milimetra do dwóch. wszystkie są ładnie zalepione, nie ma prześwitów, ale zaczęłam się zastanawiać czy pękanie nie będzie postepować i czy po prostu nie jest lepiej wymienić bęben póki mogę.
dodam, że jest z graba, więc możliwe że z tego materiału trudno będzie uzyskać niepęknięty instrument.
liczę na fachową poradę :)
Awatar użytkownika
ulak
---------

Postautor: ulak » śr kwie 29, 2009 6:01 pm

;/ ja właśnie zauwarzyłam 4 pęknięcia na swoim prawie nowym djembe z czego dwa dosyć poważne bo są 'na wylot' (ma niecałe 2 miesiące) :cry: i nie potrafię pojąć skąd się pojawiły... opłaca się to kleić?
Obrazek
orlik
*******--

Postautor: orlik » czw kwie 30, 2009 11:17 am

ulak wrzuć jakieś zdjęcia tych pęknięć

:)
Awatar użytkownika
ulak
---------

Postautor: ulak » ndz maja 03, 2009 9:55 pm

ależ proszę :
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
kurcze pojawiły się 2 nowe pęknięcia na kielichu więc też je w tych fotach umieściłam
e czytam to forum i widzę jak ogromny błąd zrobiłam kupując bęben prawie w ciemno u niezaufanego człowieka.. NIGDY WIĘCEJ! jak to mówią człowiek uczy się na błędach.. szkoda że na swoich :x
Obrazek
Awatar użytkownika
irmach
*****----
Kontaktowanie:

Postautor: irmach » pn maja 04, 2009 6:07 am

uuu ale kiszka... przerażające sa te zdjęcia, ta djemba za nie długo sie rozleci jesli nie będziesz działał. w sumie jedyne co przychodzi mi na myśl w tej sytacji to rzywica i utwardzacz i porzadnie to wszystko pokleić, można też wzmocnic od środka matą szklaną ogólnie to agonia
Awatar użytkownika
ulak
---------

Postautor: ulak » pn maja 04, 2009 8:21 am

działała ;) tak właśnie mnie też to przeraża jak na zdjęciach widać.. umiera poprostu. juz się rozglądam za nowym instrumentem ale puki co mam nadzieję coś z tym zrobic żeby jeszcze trochę na niej pograć. dzięki za rady i w ogóle a właśnie.. teraz szukam przyczyny na przyszłość żeby czegoś takiego uniknąć.. jakieś pomysły??
Obrazek
Awatar użytkownika
nasara_keo
---------

Postautor: nasara_keo » wt maja 19, 2009 4:13 pm

Nie chce być krytyczny ale szczeliny z prześwitem do środka miski to ( prawie = jembe z grupą inwalidzką :D ) koniec dla instrumentu. Amen.
Jeżeli była by to mała płytka szczelinka na zewnętrznych słojach korpusu to pół biedy to patent z utwardzaczem, żywica epoksydową czy wikol z pyłem drzewnym dał by rade. W tym przypadku ( zapewne, nie wiem z jakiego rodzaju drzewa jest to jembe) ten bęben juz przeszedł do historii na nic sie zda klejenie bo drewno pracuje mocno podczas naciągu i z czasem takie zaszczenienie odpracuje swoje i zrobi się kolejne obok lub tam gdzie korpus będzie miał najsłabszy punkt na słoju a tym bardziej jeśli to miękki rodzaj drewna, bo jak masz z twardego to taka dziura zaszczeniona pożyje w twardym spoiwie dłużej i będziesz się mógł jeszcze tym instrumentem nacieszyć . wiem jaki to ból gdy bęben szlak trafia ale ja miałem takie same przygody i to z kilkoma instrumentami i dlatego nie polecam tego łatać.
Po prostu uzbieraj kaskę na profesje i kup bęben na lata. kosztuje to sporawo jak dla mnie, ale się opłaca.
:)
salam
Marco

Wróć do „Korpus”