grubość i jakość skóry

Wszystko, co dotyczy skór bębnów...

Moderator: Moderatorzy

neuroanimal
---------

grubość i jakość skóry

Postautor: neuroanimal » czw wrz 19, 2013 12:57 am

mam kilka pytań n/t skórki Waszego djembé:
1. jakiej grubości skóry zakładacie (w milimetrach) i z jakiego zwierza? uważacie ją za grubą, średnią czy chudą?
2. z jakiego pochodzi kraju? polska, włoska, a może z Gwinei, Mali, Senegambii, Wybrzeża Kości Słoniowej czy Ghany?
3. do kielicha z jakiego drewna ją zamocowaliście? jaka jest relacja (akustyczna) między odmianą drewna a użytą skórą?
Awatar użytkownika
Stahu
****-----

Re: grubość i jakość skóry

Postautor: Stahu » czw wrz 19, 2013 2:06 pm

ja naciągam zawsze skóry z afrykańskiej kozy, zazwyczaj gwinejskie, ale to zależy kto co przywiezie akurat z wycieczki, kiedyś Kaczy miał tez trochę skór z Gambii które tez były świetnej jakości. co do skór z Ghany to miałem styczność tylko z tymi z uniqe brands, i niestety są lipne.. przede wszystkim za cienkie, kolejna sprawa ze zazwyczaj wygniecione (być może coś już się zmieniło, od paru lat trzymam się od nich z daleka..). co do grubości skóry to myślę ze cieńsze niż 1mm można uznać za cienkie skóry, a takie 2mm za bardzo grube.. zazwyczaj jest coś pomiędzy.
co zależności korpusu i skóry, to bardzo trudno określić jakieś sztywne zasady bo każda skóra jest inna i tak samo jest z drewnem (nawet w obrębie tego samego gatunku). ale z doświadczenia wiem ze często za cienka skóra nie może wprawić w odpowiedni rezonans korpusów z ciężkiego twardego drewna. na bębnach z mansoni cienkie skóry się sprawdzają, na prawdziwych djembe nie bardzo..
Awatar użytkownika
MrMojo
****-----
Kontaktowanie:

Re: grubość i jakość skóry

Postautor: MrMojo » czw wrz 19, 2013 8:29 pm

Dodam oczywistą regułę - lepiej nie zakładać grubych kóz, cielaków ani krów na korpusy z miękkiego drewna lub z chudymi ściankami. Korpus może się wtedy poważnie odkształcić.

No i mała ciekawostka - kiedyś słyszałem, że na korpus z khadi (drewna balafonowego) należy montować grubsze skórki, tak żeby zbalansować "dźwięczność" tego gatunku drewna.

Jeśli chodzi o mnie to na bardzo grubym korpusie z lenke mam założoną gwinejską kozę, raczej grubą (stwierdzam to na podstawie stanu rąk po graniu, bo jest to skóra założona przed zakupem). W rezerwie mam kozę z Mali, grubości ok 1 mm. Następnie planuję założyć cielaka albo cieńszą krowę, ewentualnie popularnego ostatnio capa kanaryjskiego.

Polskie skórki zakładałem tylko na gadające bębny (po odpowiednim ich rozmemłaniu) - tam się świetnie sprawdzają. Na djembe nie są natomiast polecane.

Wróć do „Skóra”