Didgeridoo z barszczu. Pytania techniczne odnośnie obróbki

Oto miejsce, gdzie mogą wyżyć się wszyscy fascynaci tego wspaniałego instrumentu :)

Moderator: Moderatorzy

Kris_Craft
---------

Didgeridoo z barszczu. Pytania techniczne odnośnie obróbki

Postautor: Kris_Craft » pn paź 06, 2014 8:22 am

Witam wszystkich

Już kilka lat temu zacząłem szukać barszczy na didge, ale przez brak sukcesów przestałem za nimi łazić. Niedawno natrafiłem na dużą ilość tych roślin i postanowiłem zrobić z nich kilka instrumentów. Macie może jakieś doświadczenia związane z konserwowaniem i zabezpieczaniem barszczu? Powinien długo schnąć, czy krótko? Czym najlepiej zakonserwować w środku? Z tego co było kiedyś na forum didgeridoo.pl wyczytałem, że środek konserwuje się przez zmieszanie roztopionego wosku z denaturatem (bądź spirytusem) i delikatne wlewanie go do środka, obracając jednocześnie. Macie jakieś inne patenty?
Luna Workshop - Luna Drums http://www.lunadrums.com
Awatar użytkownika
Mayali
****-----

Re: Didgeridoo z barszczu. Pytania techniczne odnośnie obróbki

Postautor: Mayali » ndz paź 19, 2014 11:36 am

Ja trochę się łodyg nacięłam i trochę bawiłam. To co czytałeś na starym forum dotyczyło drewnianych rurek i właściwie ta metoda jest średnio skuteczna. Impregnowałam też lakierem, zdarzało mi się i farbą ekologiczną. Z zewnątrz bejcowałam i pryskałam lakierem. Zanim jednak zaczniesz cokolwiek majstrować to trzeba poczekać. Cięłam jesienią, sezonowałam zimą, na wiosnę (kwiecień) zaczynałam czyścić. Solidniejsze i grubsze łodygi muszą schnąć dłużej. Ważne aby nie ciąć całych zielonych łodyg (jeśli to barszcz) bo jeśli są żywe i krążą w nich soki to możesz się poparzyć. Generalnie sezonujesz przez zimę, a potem to już cyk pyk i leciusieńka rureczka jest Twoja.
Kris_Craft
---------

Postautor: Kris_Craft » wt paź 28, 2014 12:25 am

Moje łodygi schną na razie. Więc odradzasz raczej tą metodę z mieszanką wosku. A czy mogłabyś ewentualnie zdradzić, czym zabezpieczałaś w środku? Czy może nie było takiej potrzeby?
Luna Workshop - Luna Drums http://www.lunadrums.com
Awatar użytkownika
Mayali
****-----

Postautor: Mayali » śr paź 29, 2014 2:47 pm

w środku koniecznie... zalewałam lakierem albo bejcą, czasem nie impregnowałam ale wtedy rurka nie nadaje się w plener.

Wróć do „Didgeridoo”