Didgeridoo PVC

Oto miejsce, gdzie mogą wyżyć się wszyscy fascynaci tego wspaniałego instrumentu :)

Moderator: Moderatorzy

Dyekon
---------

Didgeridoo PVC

Postautor: Dyekon » wt kwie 29, 2014 2:28 pm

Witam, posiadam Didge z PCV o wymiarach o dlugości 1,3m i średnicy 3cm.
Udoskonaliłem je o dzban który wyciełem ze starej wuwuzeli(gorąco polecam, łatwiej wchodzi w rezonans i jest głośniejsze ;D )
Można było na nim grac odrazu mimo to dorobilem ustnik z kleju aby nie obcierac sobie ust.

Z racji, że didge było mimo dzbanu za ciche zdecydowałem się zwiększyć lekko kaliber.
Zakupiłem Rurę o dlugości 2m i śrenicy 5cm.
Zaczełem wykonywac ustnik, za pomocą opalarki przymocowałem do kija reduktor do 40mm.
To nadal było za dużo, zaczełem zmniejszać średnice przy użyciu kleju.
Uzyskałem niemalże takie same wymiary jak na sowim poprzednim mniejszym didge ale nie mogę złapać dobrego rezonansu, nie potrafie z niego wykrzesać podstawowych dźwięków.

Co jest przyczyną?
Zaduże didge? Nadal zły ustnik? do większego zmienić technikę dmuchania? źle przyczepiony reduktor?
Djembe, Didgiridoo, Drumla, harmonijka

"Wszyscy jesteśmy gigantami, wychowywanymi przez pigmejów, którzy nauczyli się chodzić na menalnych czworakach" - R.A. Wilson
Awatar użytkownika
Mayali
****-----

Re: Didgeridoo PVC

Postautor: Mayali » wt kwie 29, 2014 5:49 pm

piszesz że zmieniłeś rurkę ze średnicy 30mm na 50mm i długości z 1,3m na 2m
rurka o średnicy 50mm i długości 2m owszem, zagra ale bardzo trudno obudzić w niej wibrację, można zmienić trochę technikę grania
spróbuj ją skracać aż uzyskasz ton o który ci chodzi,
dzwon daje głośność jak zauważyłeś (nie nadaje tonacji), a ustnik to sprawa indywidualna
(Aborygeni grają na na prawdę dużych ustnikach ze względu na naturalne różnice w fizjonomii)
30mm ustnik to obecnie standard dla Europejczyka... różnice wahają się o kilka milimetrów

poniżej Dubravko Lapaine z Chorwacji i jego 7m didka
http://youtu.be/vxxlJ8XEFhg
Dyekon
---------

Postautor: Dyekon » pn maja 05, 2014 8:41 pm

Jak to wygląda z łączeniem poczczególnych części didge?
Na tym filmiku widać ze Dudravko ma ją złączoną na taśmę, czy to naprawde wystraczy aby dobrze przenościć wibrację?

Osobiście dmuchając w ta dużą tubę nie moge wydobyć zadowalającego dźwięku, ale starczy ze przyloze stare didge do tego dużego i dźwięk jest o wiele głośniejszy i niższy :3

Myślę czy tego jakoś nie polączyć oczywiście zrobić łagodne przejscie między łączonymi elementami.
Djembe, Didgiridoo, Drumla, harmonijka

"Wszyscy jesteśmy gigantami, wychowywanymi przez pigmejów, którzy nauczyli się chodzić na menalnych czworakach" - R.A. Wilson
Awatar użytkownika
Mayali
****-----

Postautor: Mayali » wt maja 06, 2014 7:06 pm

Dubravko ma chyba tą didkę z włókna szklanego... ale pvc możesz łączyć spokojnie taśmą,
użyj najlepiej reduktora kanalizacyjnego - brzmi zabawnie ale działa, skleisz sobie to tylko jakimś klejem do plastiku i będzie śmigać

Wróć do „Didgeridoo”