Kształt korpusu, a dźwięk

Wszystko, co dotyczy korpusu bębnów...

Moderator: Moderatorzy

kendo
---------

Kształt korpusu, a dźwięk

Postautor: kendo » wt lip 24, 2012 11:17 am

Nie znalazłem podobnego tematu, a myślę, że ta kwestia może mieć znaczenie.
Chciałem zapytać, czy to jak obrobię wnętrze swojego djembe, ma znaczenie w późniejszym wydobywaniu z niego dźwięku (głośność itp.).
Do rzeczy...
zastanawiam się jaka jest zależność między kształtem czary, stopki, ich wnętrzem i szerokością otworu w przewężeniu, a dźwiękiem.
Ktoś ma jakieś spostrzeżenia na ten temat?
Omczak
***------

Re: Kształt korpusu, a dźwięk

Postautor: Omczak » śr lip 25, 2012 9:02 pm

Mogę Ci tylko ogólnie odpowiedzieć. Tak ma to ogromne znaczenie dla dźwięku. Po to by się nie dusił, po to by był po prostu dobry.

Najlepiej jak w kielichu będzie taki "przeskok" prawie pod kątem prostym (bardzo, bardzo ostry). Noga, i przewężenie musi mieć odpowiednie wymiary w stosunku co do reszty, co by się dźwięk dobrze "formował" :)))

Dokładniejsze szczegóły mogą podać użytkownicy bardziej się na tym znający i praktykujący.
Awatar użytkownika
mel4body
---------

Postautor: mel4body » sob sie 10, 2013 4:45 pm

Dołączam się do tematu, żeby nie zaśmiecać przestrzeni. Mam korpus o wymiarach wewnętrznych 34x17x27 drewno prawdopodobnie lipa, naciągnięte cienko-średnią krową. Przy mocniejszym podciągnięciu naciągu bass staje się płytki i traci swą głębię. Czy może to być spowodowane między innymi zbyt dużą średnicą wewnętrzną w przewężeniu i rozszerzającą się w moim odczuciu ponad standard nogą ? Proszę o pomoc, bo jeśli miałoby to w czymś pomóc to myślałem o zmniejszeniu tych wymiarów przy pomocy żywicy epoxydowej. Pozdrawiam !
Omczak
***------

Postautor: Omczak » sob sie 10, 2013 5:34 pm

Kurczę, popełniasz jeden błąd... albo chcesz mieć bęben basowy, albo bęben wysoko tonowy, albo taki w środku, tylko tu ma znaczenie właśnie budowa korpusu, zastosowana skóra itp. Błąd robisz taki że podciągasz bęben, (czyli sprawiasz że będzie grał coraz to wyższymi dźwiękami) a oczekujesz od niego głębokiego basu niczym z jakiegoś kociołka basowego :)

Sprawa rozchodzi się o to że jeżeli już masz jakiś korpus, to teraz tylko skórą możesz troszkę zmienić jego charakterystykę, albo możesz podłubać w korpusie, tylko jak będziesz zwiększał dziurę i zwiększał bo basu nie będzie to wtedy troszkę lipa bo się przedłubiesz na wylot :) ?

tak a pro po, jak masz mocno naciągnięty bęben sprawdź dlaczego nie ma basu!
Jak go masz ustawionego? na jakiej powierzchni? wyobraź sobie że żeby z bębna wydobywały się dźwięki wyższe to wylot nie musi być wolny (nie zakryty), ale jeżeli chcesz bas, który tworzy się de facto w trakcie wylatywanie powietrza z korpusu, to wtedy najlepszy bas uzyskasz w bębnie podniesionym całkowicie o kilka cm. to raz, a dwa że pod nim nie może być miękki materiał, żeby fale mogły się odbić i wybrzmieć. rozmiar pokoju w którym grasz również ma znaczenie, jego ściany itd. Nie zawsze to jest kwestia że zły korpus.... :-)

Dodatkowo tak jak pisałem wyżej, jeżeli już masz jakiś bęben to ma on określoną budowę, czyli też już jakąś średnicę.... od bębna poniżej 25 cm membrany grającej nie oczekuj bóg wie czego, bo powierzchnia jest za mała i skóra nie ugnie się wystarczająco by wypchnąć powietrze szczególnie gdy będzie naciągnięta tak jak w twoich przypadku. ale już taki 30 cm, to spokojnie da radę nawet mocno naciągnięty, sprawić że te basy będą w miarę przyjmowalne. :)

Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
mel4body
---------

Postautor: mel4body » pn wrz 02, 2013 12:05 am

Dziękuję za wszystko co napisałeś, to oczywiście wszystko prawda, ale chodziło mi bardziej o stosunek wewnętrznych średnic które podałem czyli szerokość kielicha, przewężenia i dolną średnicę stopy. Głównie o to czy te 17 cm średnicy w przewężeniu to nie "dużo za dużo" niż być powinno. W moim odczuciu jest to jedna z bardziej znaczących kwestii, akurat w tym korpusie w związku z którą przy mocniejszym podciągnięciu i uderzeniu basowym, dźwięk nie wybrzmiewa zadowalająco tylko "ulatuje" od razu przez zbyt duże przewężenie i nogę. wykorzystuje ten djembe-korpus póki co jako własnie bęben basowy z luźniej naciągniętą membraną i gram na nim pałką. Chciałem się tylko upewnić że to wina tego zbyt dużego przewężenia, bo być może zmniejszenie jego średnicy żywicą, dałoby całemu korpusowi lepsze efekty. Pozdrowienia ! :)

PS: Zdjęcie bębna znajduje się w dziale "Ogólne / Galeria naszych bębnów" jako pierwszy z lewej :)
Omczak
***------

Postautor: Omczak » śr wrz 18, 2013 1:51 pm

Faktycznie, dość dziwny :-)
A jak bas brzmi gdy jest bardziej naciągnięty?
W takim razie nie wiem jak Ci pomóc, Ile on ma wysokości ?
Awatar użytkownika
mel4body
---------

Postautor: mel4body » śr wrz 18, 2013 2:09 pm

Po podciągnięciu membrany bas brzmi "od czapy" :) jest krótki, bezdźwięczny, a całość ma dokładnie 58cm wysokości. Taki niski basior na pałkę też zawsze wzbogaci zestaw, a jak mi się trafi jakaś tania żywica to być może zrobię mu jeszcze jakiś upgrade. Wdzięczność za wszystko co napisałeś ! Niech Ci się szczęśliwie wiedzie ! :)
Awatar użytkownika
Stahu
****-----

Postautor: Stahu » czw wrz 19, 2013 2:26 pm

hej hej! bęben ma stanowczo za dużą nogę. z tym za dużym przelotem jest dokładnie tak jak mówisz, tez kiedyś popełniłem taki błąd. myślę ze niema co nadbudowywać ścianek żywicą, lepiej zrobić nowy korpus, a co do proporcji to przyjrzyj się bębnom ze strefy i celuj w takie proporcje. zamiast lipy poleciłbym tez jakiś twardszy gatunek drewna, z lipy czy topoli da się zrobić djembe ale jest to trudne. np z osiki musiałem przerobić całe drzewo na bębny żeby znaleźć proporcje które będą dobrze grały, a w przypadku dębu już pierwszy korpus rewelka! proporcje które graja dobrze przy jednym gatunku drewna wcale nie muszą grać dobrze przy innym.. przy miękkich gatunkach nie należy tez zostawiać zbyt grubych ścianek jeżeli chce się basu :)
Awatar użytkownika
mel4body
---------

Postautor: mel4body » śr wrz 25, 2013 12:33 pm

Bardzo Ci dziękuję za tą odpowiedź. Takie też były i moje podejrzenia. Ciekawe jest dla mnie to co napisałeś o zależnościach dotyczących gatunków użytego drewna i wymiarów optymalnych dla uzyskania najlepszego brzmienia, nie sądziłem że są one zmienne. Co do samego korpusu to na pewno coś jeszcze z niego wymyśle. Inspiracje przychodzą na bieżąco :) Pozdrowienia !
---------

Postautor: Avatarus » pn sty 13, 2014 12:07 am

Kształt ma prawie największy wpływ na dzwięk perkusji musisz pamiętać o takich podstawach :)
Haudzik18
---------

Postautor: Haudzik18 » wt mar 11, 2014 11:44 am

tak1

Wróć do „Korpus”