Z jakiego drewna bęben?

Wszystko, co dotyczy korpusu bębnów...

Moderator: Moderatorzy

Szymon_Oi!
---------

Z jakiego drewna bęben?

Postautor: Szymon_Oi! » sob sty 02, 2010 6:31 pm

Z jakiego drewna najlepiej kupić djembe? Słyszałem, że brzoza jest najlepsza. Jak ma się do jakości topola? Mam ofertę na bęben z topoli. Dobra jest? Sprawdza się?

Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Stahu
****-----

Re: Z jakiego drewna bęben?

Postautor: Stahu » wt sty 12, 2010 3:11 pm

wiesz, kup sobie najlepiej afrykański bęben. ale jeżeli koniecznie chcesz miec polski instrument to brzoza czasem daje rade, topola znacznie rzadziej.. za to z polskich gatunków klon jest bardzo dobry a nawet celujący! :D często trafiają się tez dobre bębny z twardszych gatunków drewna takich jak jesion, dąb, akacja, grab i owocowe.
Inq
**-------

Postautor: Inq » wt sty 26, 2010 6:33 pm

Klon jest twardszy od jesionu.
kasztanek6
---------

Postautor: kasztanek6 » pt lut 05, 2010 12:49 am

Że się tak podepnę- czy można robić djembe z drzewa liściastego jakim jest orzech włoski?
Awatar użytkownika
Stahu
****-----

Postautor: Stahu » pt lut 05, 2010 12:57 am

pewnie! z bardzo dobrym skutkiem!
kasztanek6
---------

Postautor: kasztanek6 » pt lut 05, 2010 2:25 am

Dzięki piękne:D
jasz
---------

Postautor: jasz » czw paź 07, 2010 5:09 pm

Stahu pisze:wiesz, kup sobie najlepiej afrykański bęben. ale jeżeli koniecznie chcesz miec polski instrument to brzoza czasem daje rade, topola znacznie rzadziej.. za to z polskich gatunków klon jest bardzo dobry a nawet celujący! :D często trafiają się tez dobre bębny z twardszych gatunków drewna takich jak jesion, dąb, akacja, grab i owocowe.

Dąb właśnie jeden kupiłem
i chciałem zapytać czy lepiej za dłubanie zabrać się za 2 lata czy mogę już teraz

drzewko ścięte najdalej tydzień temu?
Awatar użytkownika
Stahu
****-----

Postautor: Stahu » sob paź 09, 2010 11:34 pm

teraz trzeba się za to wziąć, za dwa lata to nie będzie się już nadawać na bęben bo popęka. korpus trzeba rzeźbić w świeżym drewnie i powoli suszyć, wtedy unikniesz pęknięć. a całego pniaczka nie da rady wysuszyć tak żeby nie popękał.
Awatar użytkownika
Yarick
**-------

Postautor: Yarick » ndz paź 10, 2010 7:36 am

jasz pisze:Dąb właśnie jeden kupiłem
i chciałem zapytać czy lepiej za dłubanie zabrać się za 2 lata czy mogę już teraz

drzewko ścięte najdalej tydzień temu?

no to wybrałeś jedno z trudniejszych drewek do robienia jembe . Zrób z zewnątrz wymiar brutto ( do schnięcia) i zakuwaj od razu w obręcze które będziesz mógł dociągać i ściskać w trakcie schnięcia. I tak nie masz pewności , że nie spęka w trakcie schnięcia chociaż teraz niższe temperatury . Czasami jest tak ,że z zewnątrz nic nie widać a potem jak dodłubujesz pojawiają się dziury( wcześniej było tylko słychać jak pracuje)
Czas schnięcia 1cm3 dębu do powietrzno-suchego wynosi jakieś 6m-cy , można też kombinować np suszyć w 3 temperaturach :twisted:
powodzenia i dużo samozaparcia życzę :wink:
jasz
---------

Postautor: jasz » czw paź 14, 2010 4:24 pm

dzięki za odpowiedzi
znajomy stolarz doradził mi ze z dębu by coś wyrobić trzeba go suszyć min 2 lata
ale on chyba nigdy się bębnami nie zajmował
teraz moje pytanie wydaje mi się głupie
jestem dopiero w 1/4 pracy
i nie spodziewałem że to drewno będzie tak bardzo twarde
moja praca idzie bardzo bardzo wolno
ale mam nadzieje ze efekt będzie warty tego trudu
Awatar użytkownika
Bartosz Suchowiecki
****-----

Postautor: Bartosz Suchowiecki » pt paź 15, 2010 1:04 pm

Jezeli wszystko pojdzie dobrze i instrument bedzie mial odpowiednie proporcje to mozesz byc pewien,ze niczym nie bedzie ustepowal afrykanskim wyrobom.Dab to pancerne drzewo :)
Pozostawajcie w świadomym kontakcie z emanacjami Boga,brońcie się przed bałwochwalstwem.
Dimu
****-----
Kontaktowanie:

Postautor: Dimu » wt paź 25, 2011 10:41 am

no tak drewno jest bardzo ważne nie zawsze brzoza sie nadaje ..tez zależy dla kogo jest djembe..czy dla dziecka czy dla dorosłego czy dla kogos z zespołu djembowego i nie tylko.....twarde ciężkie drewno jest dobre ..bardzo ważne też jest wnetrze głowy szczególnie jej wewnetrzne wyżłobienie..selektywnosc dzwięków jest wtedy konkretna przy nauce podstawowych uderzeń :))
pozdro Bartek fajnie sie grało ostatnio :)))

dimu.
www.djembe.szczecin.prv.pl
Emilian
*--------

Postautor: Emilian » wt paź 25, 2011 3:15 pm

Ja sobie zrobiłem djembe z jawora (klon jawor) - skóra cielęca założona ~1 mc temu. Jest bardzo głośne i brzmi bardzo dźwięcznie - dla mnie super, ładnie można wygrywać harmoniczne uderzając blisko krawędzi.
Dwa niewielkie pęknięcia w stopie od dołu, krawędź kielicha bez żadnych pęknięć, nie spodziewałem się że aż tak fajnie się uda :D

Wróć do „Korpus”