Hartowanie drewna

Wszystko, co dotyczy korpusu bębnów...

Moderator: Moderatorzy

Inq
**-------

Hartowanie drewna

Postautor: Inq » czw gru 10, 2009 7:26 pm

W wakacje przywiozłem sobie z Bieszczad deskę, podobno świerkową. Mimo, że świerk to przecież miękkie drewno, ten kawałek drewna jest twardy jak cholera (przysłowiowy kamień) i w dodatku ma piękny pomarańczowy kolor. Czy to możliwe, żeby drewno hartowało się pod wpływem warunków atmosferycznych (deska leżała na dworze w krzakach)?
Awatar użytkownika
gocanna
****-----
Kontaktowanie:

Re: Hartowanie drewna

Postautor: gocanna » pt gru 11, 2009 1:03 am

Inq pisze:W wakacje przywiozłem sobie z Bieszczad deskę, podobno świerkową. Mimo, że świerk to przecież miękkie drewno, ten kawałek drewna jest twardy jak cholera (przysłowiowy kamień) i w dodatku ma piękny pomarańczowy kolor. Czy to możliwe, żeby drewno hartowało się pod wpływem warunków atmosferycznych (deska leżała na dworze w krzakach)?

To mi raczej na buczynę wygląda.......twarde i pomarańczowe
Kiedy długo patrzysz w otchłań - otchłań zaczyna patrzeć w ciebie
Inq
**-------

Postautor: Inq » pt gru 11, 2009 9:01 am

Ale buk ma zupełnie inne słoje i inny jest w dotyku. I nie pachnie żywicą podczas cięcia.
To na pewno jest drewno iglaste, dziwi mnie tylko, że ma twardość i wytrzymałość liściastego.
rrico
*--------

Postautor: rrico » pt gru 18, 2009 4:08 am

Strzelam. Modrzew?
Awatar użytkownika
Stahu
****-----

Postautor: Stahu » wt sty 12, 2010 9:28 pm

modrzew jest jeszcze bardziej miękki od świerku. jak drzewo ma trudne warunki w których rośnie, ma bardzo mały przyrost roczny przez co słój jest bardzo gęsty, a drewno twarde. jeżeli deska jest z bieszczad, to świerk mógł rosnąc całkiem wysoko, w trudnych warunkach.
Awatar użytkownika
Yarick
**-------

Postautor: Yarick » śr sty 13, 2010 8:24 pm

Pamiętać trzeba że drzewa rosnące gdzieś pow. 1000 m npm. charakteryzują się małym, jak pisał Stahu, przyrostem rocznym oraz przede wszystkim b. równym przyrostem rocznym co ma fundamentalny wpływ na to czy drewno możemy zaklasyfikować do rezonansowego ;] . Także może się okazać że gotowany świerk gdzieś z gór może być lepszy jak grochodrzwew , jesion , brzoza , czy buczynka .

Wróć do „Korpus”