Malowanie bębna na wysoki połysk

Wszystko, co dotyczy korpusu bębnów...

Moderator: Moderatorzy

Dark_Wolf
---------

Malowanie bębna na wysoki połysk

Postautor: Dark_Wolf » czw maja 28, 2009 5:30 pm

Witam ;)

Forum troszkę się rozrosło przez te parę lat od kiedy pisałem tu jeszcze artykuły.... ;) ;) ;)

Mam mały problem - odnawiam stare Djembe (średnica ok. 15-20cm). Wielkie ono nie jest, z Afryki zapewne też nie, ale mam ochotę zrobić z tego takie małe cudo ;) Szlifuję je, wygładzam, iii... Co mam dalej zrobić?

Zależy mi na tym, aby pomalować je farbą na wysoki połysk, chciałbym też zrobić pewien motyw graficzny drugim kolorem. Wystarczy zwykła farba do drewna i po prostu trzeba nałożyć jakiś super błyszczący lakier? Tak wygląda procedura?

Proszę o pomoc! :)
Awatar użytkownika
rebel
********-
Kontaktowanie:

Re: Malowanie bębna na wysoki połysk

Postautor: rebel » czw maja 28, 2009 7:43 pm

mi takie lakierowane cudenka kojarza sie z jakimis Indonezjami.nie lepiej surowe drzewo pomalowane jakims bezbarwnym lakierem?
ale to oczywiscie kwestia gustu.
takie drzewo maluje sie chyba jak kazde inne, farba jakas, a na to lakier, albo po prostu olejna, albo bejca.
ale ja bym zostawil surowe drewno.
Dark_Wolf
---------

Postautor: Dark_Wolf » czw maja 28, 2009 8:28 pm

Mam jedno Djembe z Pablo z surowego drewna, to chciałbym... Mieć ekstrawaganckie :>
Awatar użytkownika
Armando
*******--
Kontaktowanie:

Postautor: Armando » czw maja 28, 2009 11:09 pm

zykła farbka do drewna, a na to błyszczący lakier bezbarwny i będzie super :)
Awatar użytkownika
Yarick
**-------

Postautor: Yarick » pt maja 29, 2009 7:07 pm

najważniejsze to dobrze szlifnąć inaczej nawet sam lakier nie będzie wyglądał . Na wykończenie proponuję jakąś bejce rustikalną potem warstwa lakieru(może być nitro) następnie przetrzeć gąbką polerską (lekko ścierną) no i druga warstewka . miłej zabawy ;]
brudi666

Postautor: brudi666 » pn sie 31, 2009 9:40 pm

najłatwiej zabejcować (bejca koniecznie spirytusowa bo szybciej paruje a za razem mniej "puchnie" drewno) potem szlifowanie papierkiem 1000 (drobnym). potem podkład (np. capon) i szlifowanie papierkiem 2000 - po to by zlikwidować końcówki włókien które unoszą się podczas nasiąkania lakierem, następnie to samo lakier podkładowy i szlifowanie (najlepiej zmatowić papierem 3000) na końcu lakier na wysoki połysk i po zawodach. będzie lśnić jak lustro!
STYPIO
*--------

Postautor: STYPIO » sob sty 09, 2010 11:22 am

W związku z małymi ilościami lakieru potrzebnego do djembe moja technologia jest taka:
1.szlifowanie drewna kolejno do granulacji 320,
2.lakier -wyłącznie dwuskładnikowy (lakier+utwardzacz) w małych ilościach dostępny w mieszalniach farb samochodowych. Uwaga-krótki czas przydatności mieszanki wymusza szybką pracę lub mieszanie małych ilości. Z firmy ICA - polecam LD111.
3.szlifowanie 600
4.lakier
5.szlifowanie 600
6.lakier
Awatar użytkownika
Stahu
****-----

Postautor: Stahu » wt sty 12, 2010 12:31 am

a ja poleciłbym jeszcze inna metodę, według mnie bardziej szlachetną, a jeżeli chodzi o połysk to będzie się można przejrzec. a wiec, szlifowanko do papieru 500 starczy chyba ze bardzo kochasz ten bęben :wink: ale 500 jest git. teraz potrzebujesz wosk do drewna, który najlepiej zrobic samemu. trzeba podgrzac w puszce wosk pszczeli aż się rozpuści wtedy dolewamy do niego terpentynę (tak żeby było jej jakieś 30%). gotową miksturką malujemy korpus na gorąco, z tym że trzeba uwarzac żeby temperatura wosku niebyła zbyt wysoka, bo włosie w pędzlu się przypali. będą się robic zacieki ale to normalne. następnie bierzemy opalarkę http://e-technik.pl/images/bmhp1500%20%281%29.jpg i podgrzewamy korpus jednocześnie usuwając nadmiar wosku szmatą. potem na zimno kładziemy drugą warstwę wosku, ale już szmatą a nie pędzlem. na koniec polerujemy szmatką i gotowe!
wosk podkreśla naturalne walory drewna, pogłębia kolor i wyostrza rysunek słoi.

jeżeli chcesz się jeszcze pobawic z kolorem, to po szlifowaniu pomalowac bejcą, albo robiąc wosk w terpentynie rozpuścic trochę farby olejnej (artystycznej z tubki) i barwic razem z woskowaniem. daje to ciekawy efekt, ale nie tak jednolity kolor jak bejca

:wink:
Awatar użytkownika
Chaos
***------

Postautor: Chaos » ndz sty 17, 2010 10:15 am

A ja chce wymalować swoje djembe jakimś lakierem? Bo chce żeby drewno chwyciło taki ciemniejszy kolor i podkreśliło słoje korpusu :)
co polecacie do wymalowania ?
Dźwięk bębna zależy od tego kto na nim gra.."
Awatar użytkownika
Chaos
***------

Postautor: Chaos » pn sty 18, 2010 5:21 pm

Korpus wymalowałem lakiero-bejca i efekt taki;
http://w796.wrzuta.pl/obraz/4YhPQ5LhHSg/korpus
Dźwięk bębna zależy od tego kto na nim gra.."

Wróć do „Korpus”