Szlachetne odmiany drewna a polski klimat

Wszystko, co dotyczy korpusu bębnów...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
irmach
*****----
Kontaktowanie:

Szlachetne odmiany drewna a polski klimat

Postautor: irmach » ndz sty 20, 2008 10:14 pm

chciałbym poruszyć problem zapewne dobrze znany wszystkim gitarzystą a mianowicie rozsychania sie szlachetnych odmian drewna z południa w naszym klimacie, przykładem moga być wyłażące progi z palisandrowycj podstrunić (im bardziej szlachetne drewno tym problem większy) wydaje mi sie że większośc uważa wilgoć za wroga bębnów ale nie jest tak do końca, bęby z drzewa z południa są przyzwyczajone do większej wilgotności niż nasza co wynika z klimatu polski i krajów południowych, w sumie nasze drzewo też nie lubi bardzo niskich wilgotności wiec raczej nie stawiajcie swoich bębnów na grzejniku, szczególnie zimą:P bo to w konsekwencji moze nie okazac sie dobrym pomysłem, oczywiście należy unikać nadmiaru wilgoci bo to również jest bardzo niezrdowe
rrico
*--------

Postautor: rrico » pn sty 21, 2008 4:39 am

Większość odmian drewna przed zrobieniem instrumentu powinna być sezonowana w odpowiednich warunkach (przewiew, wilgotność, temperatura). Tylko większe firmy dbają o te warunki, bo mają specjalne hale, ale za to się słonawo płaci. Ale to żadna reguła, mniejsi producenci też mogą sezonować drewno, za to trudniej im zapewnić odpowiednie warunki pomieszczeń przy niskim budżecie. Zostaje jeszcze kwestia uczciwości. No bo będąc dużą firmą lepiej produkować więcej i szybciej, dbając o płynność linii produkcyjnej, dostarczanie materiału to kwestia planowania wycinki w odpowiednim czasie.

Btw, jeszcze nigdy nie wypadły mi progi, nie znam nikogo komu się tak stało, a spora część moich znajomych to też gitarnicy. Z bębnami nie wiem jak to wygląda, ale jakość i sezonowanie drewna też na pewno ma wpływ. W gitarze jest o tyle lepiej, że tam kawał drewna na podstrunnicę musi być mniejszy, mniejsze prawdopodobieństwo istnienia wad ukrytych.
Awatar użytkownika
juni
****-----

Re: Szlachetne odmiany drewna a polski klimat

Postautor: juni » wt wrz 01, 2009 4:00 pm

a moze by tak jakis filtr antyspamowy ?
J u n i t y
Inq
**-------

Re: Szlachetne odmiany drewna a polski klimat

Postautor: Inq » pn lis 23, 2009 5:48 pm

Jeśli drewno nie jest odpowiednio wysuszone, nic dziwnego, że pęka. Nie ma drewno (a raczej jest - ale bardzo mało), które nie pękałoby podczas suszenia. dlatego zanim zacznie się coś robić powinno się najpierw drewno wysuszyć.
Po wykonaniu jakiejś rzeczy z wilgotnego drewna musi ono dalej schnąć powodując psucie się wykonanego przedmiotu.

A teoria, że egzotyczne gatunki drewna psują się w naszym klimacie wydaje mi się dosyć dziwna - od kilkuset lat w lutnictwie używa się egzotycznch gatunków (chociażby heban w skrzypcach) i do dzisiaj można spotkać doskonale zachowane instrumenty z np. baroku.

Wróć do „Korpus”