balafon

Rodzaje, zastosowanie, historia...

Moderator: Moderatorzy

the_truth

balafon

Postautor: the_truth » wt lip 08, 2008 2:11 pm

Witam,

Bardzo zainteresował mnie instrument jakim jest balafon. Niedawno zacząłem hodować tykwę i pomyśłałem, że mógłbym spróbować wykonać go na własną rękę, ponieważ nie stać mnie na profesjonalny. Chciałem się zapytać czy ktoś miał już do czynienia z tym instrumentem i czy jest ktoś, kto móglby napisać tu kilka wskazówek co do produkcji. Chodzi mi o rodzaj drewna jaki mógłby się do tego nadawać i ewentualnie szczegóły dotyczące umieszczenia tykw.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
KarWil
Admin
Kontaktowanie:

Postautor: KarWil » śr lip 09, 2008 1:11 pm

Choć inni znają się lepiej, ktoś musi zacząć, więc...

Balafon to drewniane cymbały (czy tam ksylofon), na którym gra się pałkami. Montowany jest na dość prostym drewnianym stelażu. Na wierzchu przywiązuje się drewniane sztabki (zapewne z odpowiedniego drewna). Brzmienie sztabki zależy od jej wielkości, a strojenie precyzyjne oparte jest na zeskrobywaniu drewna ze spodu, lub dociążaniu sztabki gumą, klejem, etc. Balafony mają przeróżny strój - najłatwiej jednak grać na strojonym w którejś pentatonice. Podobnie strojone są np. kalimby. Na oktawę przypada wtedy tylko pięć dźwięków, i najogólniej nie bardzo da się trafić na dźwięk który by nie stroił z resztą :] Pod każdą sztabką podwiązana jest tykwa, dodatkowo z otworem u dołu lub z boku, pełniąca rolę naturalnego rezonatora.

Przy samodzielnej budowie najtrudniej Ci będzie ze strojeniem, chyba że się na tym znasz.
...gdzie moje punkty "pomógł"...
mihasz
****-----

Postautor: mihasz » śr lip 09, 2008 2:09 pm

można jeszcze nastroić w stylu do re mi fa sol la si do....... czyli bardziej po europejsku acz w skali jak najbardziej w Afrce użwanej.
Nie wiem co z tymi kalimbami??? zresztą pewnie są i takie kalimby..
Jeśli chodzi o produkcję balafonu, to poza faktem strojenia, które nie będzie łatwe- ważne jest drzewo-jak najtwardsze myslę, acz w Afryce Zachodniej używają drzewa "bala" które to odznacza się akustyką mega, dźwięcznością.
Tykwa powinna wydawać 'na sucho' dźwięk tej wysoości co sztabka, pod którą się znajduje- żeby nie było zgrzytów.. no i to juz jest mega wyzwanie-szczególnie w naszych warunkach:)
ja bym raczej pomyślał o sprowadzeniu z afryki (Francji) balafonu ale do odważnych świat.. więc powodzenia:)

[ Dodano: Pon Sie 04, 2008 4:34 pm ]
http://forum.djembe.pl/viewtopic.php?p= ... 7f70#37787

stroiciel w dziale producenci. może da radę.

Wróć do „Instrumenty”