gdzie AFryka w literaturze?

Afryka, Kuba, Brazylia, Jamajka, trzy kolory, reggae, plemiona, kultura rasta, wierzenia... itd.

Moderator: Moderatorzy

natural_mystic

gdzie AFryka w literaturze?

Postautor: natural_mystic » ndz maja 23, 2004 9:03 pm

Ktos cos czytal gdzie sie natknal na motywy (badz najlepiej cala ksiazke temu poswiecona) afrykanskie? moze to byc powiesc ( tylko nie pozegnainie z Afryka) albo reportaze ( Kapuscinskiego juz znam) ...
Lady_A

Postautor: Lady_A » pn maja 24, 2004 10:42 am

Witam!

Z ostatnio przeczytanych polecam:

Kroniki abisyńskie oraz Gniazdo węży - Moses Isegawa

Czasy reżimu Obote i Amina w Ugandzie oczami dziecka, młodzieńca i dorosłego mężczyzny. Zupełnie nowe spojrzenie na rodzinę, miłość, wychowanie, religię + istotne fakty polityczne i społeczne.

W drugiej pozycji dominuje obraz Idiego Amina i jego najbliższego otoczenia, kręgi władzy i jej najciemniejsze strony.

Obie książki są mocne, dają obraz z jednej strony okrutny, z drugiej tak bardzo nam bliski i normalny, obraz państwa i ludzi, z którymi mimo wszystko znajdujemy więź, buntujemy się przeciw złu, znajdujemy w bohaterach dobro, zaczynamy rozumieć...

Biblia jadowitego drzewa - Barbara Kingsolver

Amerykańska rodzina na misji w Kongo belgijskim. Czym są religia i wiara i jakie tak naprawdę mają znaczenie, czy rzeczywiście tak bardzo nas dzielą, kwestia szacunku, demokracji + sytuacja polityczna (rola Belgów i Amerykanów w zacofaniu i wyniszczeniu tego kraju, morderstwo Patrica Lumumby...)

Naznaczeni. Afryka i AIDS - Adam Leszczyński

Więcej -> http://ladya.blog.onet.pl/2,ID1460393,DA2004-05-19,index.html

-> http://ladya.blog.onet.pl/2,ID1460507,DA2004-05-19,index.html

Róg Afryki. Historia i współczesność – wyd. TRIO

Sytuacja społeczno-polityczna, problemy religijne, konflikty wewnętrzne, polityka zagraniczna... Jednym słowem wszystko o tej części Afryki.

Republika Południowej Afryki. Trwałość czy zmierzch potęgi w regionie? - M.W. Solarz (wciąż czytam)

A poza tym:

Korzenie - Alex Haley

Nieprzeciętna pozycja, saga rodziny amerykańskiej rozpoczynająca się w Afryce w 1750r.

Dolina marzeń - Jann Turner

Pozycja chyba jednak bardziej dla płci pięknej, historia współżycia czarnych i afrykanerów w dobie apartheidu i po objęciu władzy przez Nelsona Mandelę, prawo kraju a wciąż zakorzenione przesądy i uprzedzenia. Na tle tej nowej dla wszystkich sytuacji rozwija się piękna miłość, czy ma szansę przetrwać?

Stara Afryka na nowo odkryta - Basil Davidson

Historia, momentami nużąca, aczkolwiek dużo informacji.

Afrykańskie noce – Kuki Gallman

Przyroda, ludzie, malownicze opisy - szkoda, że w skrócie.

Pozdrawiam
natural_mystic

Postautor: natural_mystic » wt maja 25, 2004 2:23 pm

bardzo, bardzo dziekuje !! :D

jak tylko sie skonczy sesja to ruszam do ksiegarni :)
Lady_A

Postautor: Lady_A » wt maja 25, 2004 9:21 pm

Bardzo proszę :))))

Jeszcze przypomniała mi się jedna pozycja Biała Masajka - Corinne Hofmann

Opowieść Szwajcarki, która rezygnuje z dotychczaoswego życia i zamieszkuje w Kenii w wiosce swego męża - wojownika z plemienia Masajów. Miłość ne zawsze bywa różowa, a zasady i zwyczaje afrykańskie nie zawsze zgodne z wychowaniem "europejskim" i możliwe do zaakceptowania. Jakby ku przestrodze...

+piękne zdjęcia

Aha, i jeszcze Kwiat Pustyni - Waris Dirie

O rytualnym obrzezaniu kobiet w Somalii

oraz

Córka Nomadów - Waris Dirie, Jeanne D'Haem

Dalsze losy Waris w zachodnim świecie i powrót do ojczyzny.

Napisałam tak niewiele o tych ostatnich, gdyż dość dawno je czytałam i niewiele już pamiętam.

Na koniec, jak już jestem przy pozycjach wydanych przez Świat Książki, to niedawno ukazała się powieść południowafrykańskiego pisarza Lewisa DeSoto - Źdźbło trawy, ale jeszcze się w nią nie zaopatrzyłam, więc nic nie napiszę na jej temat;).

Teraz, to już chyba wszystkie, które czytałam, związane z Afryką.

Pozdrawiam gorąco
caput mortuum
****-----
Kontaktowanie:

Postautor: caput mortuum » śr wrz 29, 2004 6:17 pm

Witam

Ja z kolei proponuję "Mitologię Czarnej Afryki" Zofii Sokolewicz
Alusia

Postautor: Alusia » pn wrz 05, 2005 5:28 pm

Dorzuciłabym jeszcze "Czarna Afryka wczoraj i dziś" Zajączkowskiego. Jest to sympatyczna książka, w której znajdzie się trochę wierzeń, historii,polityki i zagadnień dotyczących kultury afrykańskiej:) Dobrze się czyta, a przy tym wiele się można nauczyć. Jeśli kogoś bardziej interesują szczegółowo wierzenia to jest książka "Azania Zamani" Rzewuskiego...No i oczywiście jak już było wspomniane świetny jest "Heban" Kapuścińskiego:D
caput mortuum
****-----
Kontaktowanie:

Postautor: caput mortuum » pn lis 07, 2005 1:49 pm

Stanisław Piłaszkiewicz "Religie Afryki"

Stanisław Piłaszkiewicz, Eugeniusz Rzewuski "Wstęp do afrykanistyki"
zomcio
******---
Kontaktowanie:

Postautor: zomcio » pt lis 25, 2005 12:40 am

a moze tak cos o muzyce? jeszcze nie natknalem sie na ksiazke o afryce, gdzie byloby choc kilka stron na temat muzyki :/
chcesz wiedzieć o mnie więcej? naciśnij F13
caput mortuum
****-----
Kontaktowanie:

Postautor: caput mortuum » pt lis 25, 2005 4:18 pm

caput mortuum
****-----
Kontaktowanie:

Postautor: caput mortuum » ndz lis 27, 2005 5:53 pm

Eliza

"Afryka"

Postautor: Eliza » ndz lut 12, 2006 11:18 pm

To ja dorzuciłabym jeszcze wydane w 2004 przez szczecińskie muzeum sympatyczne tomisko "Afryka".

Myślę, że trudno je dostać w innych miastach (może się mylę, nie próbowałam), ale od czego jest poczta.

Zresztą mogę zrobić zasłużoną reklamę, że nie wiem czy jeszcze gdzieś w Europie są tak piękne i bogate zbiory dotyczące afrykańskich plemion jak w Szczecinie. :D
michja
---------

Postautor: michja » pt lut 17, 2006 5:40 pm

To może jeszcze Chwila przed zmierzchem Marcina Kydryńskiego? :mrgreen:
caput mortuum
****-----
Kontaktowanie:

Postautor: caput mortuum » śr maja 14, 2008 9:49 pm

Polecam "Czarny chłopak" autorstwa Camara Laye. Książka opowiada o Gwinei widzianej z perspektywy małego bajtla.
bata
---------

Postautor: bata » ndz lis 23, 2008 11:52 am

właśnie mam za sobą "Najtrudniejszą podróż" Kiry Salak, amerykańskiej podróżniczki, która podążyła szlakiem szkockiego odkrywcy Mungo Parka - ponad 200 lat temu zmierzył się z Nigrem. On ruszył rzeką z całą wyprawą, ona samotnie, kajakiem. Z radością natknęłam się w tej książce na Fulan, których miałam okazję zobaczyć na tegorocznym wrocławskim Brave.
Książkę wydało Wydawnictwo Dolnośląskie, 2006r.

[ Dodano: Nie Lis 23, 2008 12:11 pm ]
jeszcze link do strony ze zdjęciami z wyprawy Kiry Salak po Nigrze

http://www.kirasalak.com/PhotosMali.html
Awatar użytkownika
Ewerz71
***------
Kontaktowanie:

Re: gdzie AFryka w literaturze?

Postautor: Ewerz71 » pn sty 31, 2011 9:24 pm

Anna Czekanowska- tradycyjne kultury wobec współczesności
Zapraszam na warsztaty z gry na bębnach we Wrocławiu
http://www.warsztatybebniarskie.wroclaw.pl/